504 245 477 | kabis@kabinysanitarne.pl

All gender restroom toilet sign

Grzegorz Nowak

60 najciekawszych znaków toaletowych

Podobno co kraj, to obyczaj. W wielu aspektach naszego życia różnice pomiędzy narodami są widoczne gołym okiem. Różnimy się kulturowo i społecznie. W Bułgarii nasze kiwnięcie głową na „nie” oznacza „tak”, w Anglii jeździ się po przeciwnej niż u nas stronie ulicy, w Indiach krowa jest święta, a w naszej europejskiej kulturze, wołowina to jeden z podstawowych składników kuchni. Przykłady można mnożyć. Te przywołane odwołują się do najbardziej rozpoznawalnych wyróżników danego narodu. Okazuje się jednak, że w kwestiach zupełnie niespodziewanych również może dojść do pewnych różnic.

 

Nawiązania do azteckich rzeźb, brazylijskiej sztuki, kulinarnych specjałów, osiągnięć architektonicznych, europejskich monarchii czy filmowych gwiazd, to tylko kilka z możliwych znaków toaletowych, które na całym świecie prowadzą do tej samej ubikacji.

 

Oto 60 najciekawszych znaków toaletowych zgrabnie wplatających się w kulturę danego regionu, odwołujących do kultury w ogóle lub prezentujących ciekawy styl:

 

#1-5 Znaki toaletowe odwołujące się do kultury

 

W tym obszarze znaki przeważnie odwołują się do specyficznego stylu ubioru, znaków szczególnych danej kultury. Tylko tych kilka przykładów przedstawia zabawne i radosne postacie wprost z uliczek Rio de Janeiro, dystyngowane ceramiczne znaki prezentujące kubański styl życia, wskazanie na damską toaletę przez pokazanie kobiecej twarzy zasłoniętej nikabem i męską ikonkę z turbanem na głowie i bujną brodą oraz te znaki, które mogą sugerować, że jesteśmy w Afryce.

Kubanskie odniesienia na znaku toaletowym

 

Brazylijskie oznaczenia toalet

Dalekowschodnie zapożyczenia Azteckie odniesienia na znaku toaletowym

Kulturowe znaki toaletowe

 

#6-15 Filmowe odwołania

 

W tej grupie mamy w zasadzie do czynienia wyłącznie z kulturą amerykańską, ściślej mówiąc, z hollywoodzką spuścizną kinematograficzną. Znane filmowe kreacje stworzone przez Charliego Chaplina, Jamesa Deana czy Marcello Mastroianniego mogą rzucać nieco inne światło na wizytę w toalecie. Czy nie lepiej jest wchodząc do ubikacji spotkać się z legendarnym wzrokiem bohatera "Buntownika z wyboru" i zobaczyć w jego oczach swoje odbicie. Nie inaczej rzecz się ma z częścią damską. Tu kobiecego rejonu strzeże przeważnie Marylin Monroe, która do dziś rozbudza wyobraźnie niejednej kobiety.

 

Sophia Loren prowadzi do toalety Charlie Chaplin i Marilin Monroe w toalecie Jak James Dean Western w ubikacji Filmowe odwolania na znakach toaletowych Dali i Frida na znaku toaletowym

 

Warto zwrócić też uwagę na nieco bardziej pobudzającą wyobraźnię grupę znaków toaletowych. Można by rzec, że odwiedziny w toalecie to proza życia. Jednak spotykając się z Kobietą - Kot lub Batmanem na samym wejściu możemy uzmysłowić sobie, że i tych zacnych bohaterów nawiedza czasem potrzeba.

 

 Do toalety jak bohater

Like a hero - znaki toaletowe I Ty jestes bohaterem - znak toaletowy

Badz jak X-Men

#16-20 Kosmiczna inwazja - toaletowe archiwum X

 

Tę grupę można nieco podpiąć pod tę poprzednią. Amerykańska fobia, kto wie czy czasem nie euforia odnosząc się do inwazji obcych, jest już znana na całym świecie. Niektórzy twierdzą, że obcy już tu są i może nim być każdy z nas. Podobno wszystkie filmy Sci-Fi przygotowują nas na „kontakt". Tak przynajmniej twierdził Kosmita Paul. Choć znaki przedstawione poniżej, na pewno nie pochodzą w 100% z USA, to ten kraj wpłynął znacząco na rozpowszechnienie wszelkich aspektów związanych z UFO. Trudno w takim razie o to, by wizerunki człekokształtnych ufoludków nie znalazły się także na znakach toaletowych.

 

Kosmiczne znaki toaletowe

Kosmiczne znaki toaletowe

Kosmiczne znaki toaletowe

Znak z archiwum x

Znak z archiwum x

#21 Architektoniczne powiązania

 

Choć wydawałoby się, że jest to bezpieczny i kreatywny zarazem sposób na projekt znaku toaletowego, jednak nawiązania do wschodnich kultur mogą być obrazoburcze. W końcu meczet to miejsce święte, tym bardziej przypominający starożytny obiekt, jakim jest Hagia Sophia (chrześcijanie też mogą poczuć mały niesmak, w końcu najpierw był to Kościół Mądrości Bożej).

 

Meczet jako znak toaletowy

 

#22 Kościelna symbolika

 

Idziemy o krok dalej. Dzisiaj wyjątkowo trudno zadziwić czymś świat, w sztuce wykorzystano już niemal wszystko, co może bulwersować i szokować. Gwiazdy kina, muzyki czy nawet sportu przeszły już wszystkie stadia skandalu. Jednak na mniejszą skalę dochodzi do wydarzeń, które szokują, przynajmniej pewne środowiska.Jak w przypadku powyżej mamy zszargane symbole muzułmańskie, tutaj mamy do czynienia przynajmniej z nadużyciem chrześcijańskiej symboliki.

 

Koscielna symbolika w toaletach

#23 Królewska para

Nie tylko kościół może czuć się „wyróżniony”. Należy pamiętać, że toaleta to ostatecznie miejsce spełniania podstawowej, fizjologicznej potrzeby leżącej u podstawy piramidy Maslowa. Bez względu czy jest się biskupem, Batmanem, Marilyn Monroe czy królem lub królową (może kosmitą też), ta czynność nas nie ominie. Poczuj się jak na królewskim tronie, wchodząc do toalety oznaczonej królewska parą.

 

 

Krolewska para

 

#24-34 Sztuka nowoczesna w toaletach

Młodzi artyści, ci którzy chcą być młodzi, ci aktywni i kreatywni ukazują światu swój talent na różne sposoby. Niektórzy z nich realizują swoją potrzebę samorealizacji (stojąca najwyżej we wspominanej już piramidzie Maslowa) projektując znaki toaletowe. Tu często wykorzystuje się proste motywy lub geometryczne figury, żeby sprytnie pokazać, gdzie dziewczęta a gdzie chłopcy, lub damy i dżentelmeni.

 

Artystyczna seria znakow toaletowych

znak toaletowy - figury geometryczne

 

Proste linie w toalecie

Proste linie w toalecie

Proste linie w toalecie

Proste linie w toalecie

znak figury geometryczne

znak toaletowy z dwoch figur

Proste linie w toalecie

Proste linie w toalecie

 

#35-38 ... i sztuka przez duże SZ!

 

Są też te znaki, które wyglądem zbliżone są do obrazu (albo już nim są). Oparte na jakimś motywie adekwatnym do płci. W tym przypadku mamy w miejscu głowy mężczyzny bujne (i nie wychodzące z mody wąsy), a u kobiety piękne dwa grube warkocze. Zdarza się, że w centrach handlowych pojawia się coś w zupełnie innej formie. Póki co wszystkie znaki były  po prostu naniesione na jakiś materiał - na stałe. W przypadku jednego z obrazków z galerii poniżej wykorzystano grę cieni. Posługując się światłem, rzucono na ścianę dwie postacie symbolizujące kobietę i mężczyznę oraz niezbędną strzałkę wskazującą drogę do toalety.

 

Artystyczna forma znaku toaletowego

Artystyczna forma znaku toaletowego

Artystyczna forma znaku toaletowego

znak abstrakcja

#39-43 Stereotypowe znaki toaletowe

Nie brakuje również w toaletach stałego miejsca dla znaków, które korzystają z utartych ścieżek i schematów. Przecież żaden prawdziwy mężczyzna nie sika na siedząco, nie rozmawia i nie poprawia sobie fryzury (szczególnie Ci z brodą). Kobieta natomiast zawsze poprawia sobie makijaż i plotkuje. Mężczyźni identyfikowani są z futbolem, a kobiety z zakupami. Ot taki prosty poukładany, idealistyczny świat prezentowany w toaletach 🙂

 

Znak wskazujacy na stereotypy

Znak wskazujacy na stereotypy

Znak wskazujacy na stereotypy

Stereotypy w toaletach

Znak wskazujacy na stereotypy

#44 Znaki zwierzęce

W zasadzie nie ma w tym nic dziwnego. Antropomorfizacja znana jest od czasów głęboko starożytnych. Zatem nikogo nie powinno dziwić przypisywanie cech ludzkich zwierzętom. Nawet w tak ustronnym miejscu jak toaleta.

 

znaki z motywem zwierzęcym

 

#45 - 46 Znaki branżowo - specjalistyczne

 

W tym przypadku mamy do czynienia z wykorzystaniem elementu z danej branży. W tych konkretnych przykładach można zaryzykować i dość precyzyjnie określić skąd pochodzą. Prawdopodobnie z piekarni, a ten drugi, stawiam że z kręgielni.

 

Znak toaletowy wskazujacy na branze

Znak toaletowy wskazujacy na branze

#47-48 Kulinarne odniesienia

Tę grupę można by podciągnąć do poprzedniej ze względu na to, że może sugerować w jakim miejscu znajduje się toaleta. Jednak warto ją uhonorować osobnym miejscem. Kulinarne znaki toaletowe wydają się może i trochę dziwne. W końcu jeśli na takim znaku pojawia się kiełbaska, to być może jesteśmy w jakiejś swojskiej knajpie i przed chwilą taką zjedliśmy. Może być nieswojo i przypominanie nam o tym tuż przed wejściem do ubikacji, chyba jest niesmaczne.

 

Znak z motywem kulinarnym

Znak z motywem kulinarnym

#49 Znaki zodiaku

 

Jest ich dwanaście, to wiemy. Jednak trudno o to, by zarówno w męskiej, jak i damskiej toalecie pojawiło się po dwanaście kabin każda oznakowana innym znakiem zodiaku. Dlatego też stworzono znak toaletowy inspirowany tymi zodiakalnymi. Wyszło całkiem zgrabnie.

 

znak toaletowy inspirowany znakami zodiaku

 

#50 Troszkę wulgarne

 

Tak, tak znaczki prowadzące do toalet mogą, jak się okazuje, sprowadzić na manowce. Te znaczki są jednocześnie włącznikami światła - odpowiednio w toalecie męskiej i damskiej. Same pstryczki w dość obcesowy sposób wskazują na typowe cechy damskie lub męskie.

 

Wulgaryzmy w toaletach

 

#51-53 Popkultura w toaletach

O kulturze było już wcześniej. Nie było jednak mowy o popkulturze, muzyce rozrywkowej. Trudno by ta nie wkradła się w sposób mniej lub bardziej błyskotliwy do przestrzeni, jaką dają projektantom znaki toaletowe. Jedne z najbardziej popularnych ikon popkultury musiały znaleźć się i tu.

 

jak ksieziczka Leia lub Han Solo

Toilet Star Wars

Z Lennonem do toalety

#54 Podejmij wyzwanie

 

Jeśli zbyt dużo razy wpadniemy na ten znak może rzeczywiście zachcieć się nam iść do ubikacji. Podejmij wyzwanie i postaraj się jak najdłużej nie ruszyć za strzałkami. Prędzej czy później i tak cię dopadną i nie będziesz nawet wiedział kiedy trafiłeś do toalety.

 

Droga do toalety

#55 Podróżniczy

 

Równym i rześkim krokiem prąc naprzód na pieszej wycieczce czasem zmuszeni jesteśmy zatrzymać się, by spełnić fizjologiczne potrzeby. Jak miło jest, kiedy na trasie toaleta nawiązuje do miejsca i jego przeznaczenia. Widząc na drzwiach toalety turystów objuczonych plecakami wiemy, że nie zbłądziliśmy.

 

znak toaletowy w podróży

 

# 56-57 Prorodzinny

Centra handlowe są częstym celem rodzinnych wypraw. W takich miejscach znaki toaletowe często prezentują prorodzinną kulturę, ukazując potomstwo z rodzicem. Istotny jest również znak, który daje pewność, że toaleta jest dostosowana dla osób niepełnosprawnych.

 

Znak prorodzinny

Prorodzinny znak toaletowy

#58 Epicki

To znak z serii tych śmiesznych. Widok nagiego mężczyzny przywodzącego na myśl skandynawskiego boga Odyna na drzwiach do męskiej toalety i wizerunek pięknej helleńskiej bogini Afrodyty może wprawiać w dobry nastrój. Wszystko przedstawione w komiksowej formie.

 

Boskie odniesienia w toaletach

 

#59 Z dziecięcym motywem

 

Wersja znaków dla najmłodszych. Bajki dla dzieci też podlegają trendom i w zależności czy modna jest Peppa, Masza lub Dora Podróżniczka, na znakach toaletowych mogą znaleźć się odpowiednie postacie. Może dzięki nim łatwiej będzie zaprowadzić pociechę do toalety...

 

Peppa i George - znaki dla najmlodszych

#60 Minimalistyczny

Troszkę podniszczony, ale uroczy i wyjątkowo prosty w swojej formie. Choć można by podciągnąć go pod kategorię „nowoczesna sztuka w toalecie", to ten jest naprawdę zgrabny i pomysłowy.

 

Prostota na znakach

# BonusPack - Znaki toaletowe nawiązujące do kultury gender

Przeważnie w toaletach "na mieście" znaki toaletowe, które wskazują miejsce, w którym można zająć się niemowlęciem, jasno określają kto ma tym dzieckiem się zająć. Są to miejsca dla matek z dzieckiem bądź dziećmi. Nie dla rodzica. Można wywnioskować, że mężczyzna nie ma tam wstępu. Podobne analogie można dostrzec w znakach dla niepełnosprawnych. Te toalety są osobne, ale zarówno dla niepełnosprawnych kobiet, jak i mężczyzn. Ta dość pokrętna klasyfikacja spowodowała, że pojawiły się znaki burzące te stereotypy i pewnego rodzaju budowanie warstw społecznych.

 


Znaki gender

Znaki Gender

Gender w toalecie

 

*****

 

Przedstawiona lista absolutnie nie jest zamknięta. Można ją traktować jak swego rodzaju przegląd po ciekawych trendach w sztuce prezentowanej na znakach toaletowych. Wydawałoby się, że to tylko użyteczny symbol, który poprowadzi nas do toalety. Jednak i tu można odnaleźć odwołania do popkultury, kultury wyższej, regionów świata. Twórcy toaletowych znaków korzystają z tej przestrzeni nawet chociażby po to, by wywołać miniskandal.

 

Co się może jeszcze wydarzyć w kwestii toaletowych znaków? Na pewno jest to temat wdzięczny i ciekawy. Fajnie jest zobaczyć jakiś przemyślany znak toaletowy z artystycznym sznytem, lub w sposób zabawny podejmujący temat pobytu w toalecie. Fajne jest także to, że nawet tak błahy, wydawałoby się, element lotnisk, stacji kolejowych czy wielkopowierzchniowych marketów zawiera w sobie coś więcej niż tylko informację. Ciekawie podana, może skłonić do myślenia. Być może kolejnym krokiem dla tej formy "sztuki"  będzie wystawa w słynnym muzeum? Oby tylko nie doszło do logistycznego paraliżu, w końcu wszystkie będą wskazywały, że gdzieś tam jest łazienka.

 

Źródła:

 

https://www.instagram.com/ondeeobanheiro/

 

https://www.instagram.com/toilography/

 

https://www.instagram.com/toiletsigns/

 

https://www.instagram.com/wc_signs/

 

https://www.instagram.com/restroomsigns/

 

https://www.instagram.com/p/8qdx0hpMsL/?taken-by=toilography

 

http://gadzetomania.pl/8855,40-najciekawszych-znakow-toaletowych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pierwszy raz zamawiasz
kabiny sanitarne,
szafki basenowe?

Szukasz gotowych rzutów pomieszczeń?
Potrzebujesz pomocy w przygotowaniu
zapytania ofertowego?

pdf

ul. Swarzędzka 38
62-006 Gruszczyn

dz. handlowy 061 897 49 53
dz. produkcyjny 061 897 49 52
fax. 061 817 33 05
kabis@kabinysanitarne.pl

Wyślij zapytanie

Błędnie wypełniony formularz. Proszę poprawić zaznaczone pola.
Dziękujemy, formularz został wysłany.
Administratorem danych osobowych jest Kabis – Cezary Lech, ul. Swarzędzka 38, 62-006 Gruszczyn. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu odpowiedzi na przesłane zapytanie zgodnie z regulaminem

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w z wysłaniem zapytania przez formularz kontaktowy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo do dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żadania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Kabis – Cezary Lech, ul. Swarzędzka 38, 62-006 Gruszczyn