504 245 477 | kabis@kabinysanitarne.pl

nowoczesne toalety publiczne

Grzegorz Nowak

11 funkcji z przyszłości w toaletach publicznych

Korzystając z ogólnodostępnych toalet, często możesz natknąć się na nie lada wyzwanie. Możesz tam zastać nie tylko delikatny smrodek, ale również brud większego kalibru. Jednak nie ma co się załamywać i lepiej z nadzieją patrzeć w przyszłość, jaka czeka publiczne ubikacje. Te wkrótce mogą przeistoczyć się w samoczyszczące machiny, bezpieczne, o nowoczesnym designie, które nawet będą dostarczać nam rozrywki.

Jaka przyszłość czeka toalety publiczne? Zobacz 11 futurystycznych funkcji dotyczących miejskich szaletów.

1. Ściany Antygraffti i Antymoczowe

Miejskie elewacje często narażone są na wybryki tzw. „obszczymurków”. Zjawisko szczególnie często występuje podczas weekendów. To wtedy po ciężkim tygodniu w pracy, często „pod krawatem” i w nieustającej presji powszednia sztywność rozluźnia się na tyle, że pijani dorośli mężczyźni muszą „zaszaleć”, sikając „pod murkiem”. Na ich nieszczęście opracowano specjalną farbę, która odbija każdy płyn. Wskutek tego agresor, który chce załatwić swoją potrzebę pod budynkiem zostanie oblany własnym moczem. Możemy być pewni, że ta metoda będzie bardzo skutecznie chroniła miejskie zabudowania. Pierwsze tego typu zabezpieczenia zastosowano w San Francisco, a następnie w Hamburgu.

 

2. Technologia w służbie czystości

 

 

Trudno o to, by nie wpaść we wściekłość, kiedy po odczekaniu na swoją kolej w kolejce do toalety okazuje się, że ustęp jest zapchany. W niektórych toaletach publicznych w Pekinie udało się rozwiązać problem zapchanych ubikacji. Zastosowany jest tam tzw. turbo-silny spłukiwacz, który pod wpływem ciśnienia zapewnia prawie dwukrotnie szybszy przepływ wody, w czasie krótszym nawet o połowę w porównaniu z tradycyjną toaletą. Toalety w Pekinie służą również załatwianiu innych niezwykle pilnych spraw. Można tam doładować telefon, a nawet elektryczny samochód, znajdują się tam też kosze do recyklingu.

 

Technologia w WC

3. Rozrywka w toalecie

Wydawałoby się, że w toalecie publicznej nie można przebywać dłużej niż wymaga tego od nas fizjologiczna potrzeba. Wejść, załatwić sprawę, wyjść. A jednak, dzisiaj chcemy mieć dostęp do rozrywki wszędzie. Pekińskie toalety zapewniają brak nudy podczas korzystania z nich. W środku mamy dostęp do darmowego WiFi oraz... dla naszego komfortu zamontowane są w środku telewizory z płaskim ekranem, których zadaniem jest odpędzenie nudy. Tradycjonaliści mogą zdecydować się na kojące nerwy dźwięki wiolonczeli, która brzmieć będzie gdzieś w tle.

 

telewizot w toalecie publicznej

 

4. Nowatorska architektura

Można by rzec, że toaleta publiczna to nie miejsce na nowatorski design i nietuzinkową architekturę. W końcu ma służyć spełnianiu tylko jednej, no może dwóm potrzebom. Jednak nic bardziej mylnego. Jest to miejska przestrzeń, której potencjał do dziś nie jest w pełni wykorzystany. Dzisiaj coraz częściej dostrzec można toalety, które idealnie wpisują się w krajobraz lub odwołują się do otoczenia. W Nowej Zelandii znajdziemy toalety zaprojektowane przez Studio Pacific, przypominające gigantyczne gąsienice. W Texasie w miejscowości Austin zainstalowano w parku toalety, które idealnie wpisują się w jego krajobraz.

Kumutoto Toilets - futurystyczne ksztalty WC

5. Samoczyszczące się toalety

Czyszczenie toalet zawsze kojarzy się z czymś nieprzyjemnym, mało interesującym i przede wszystkim brudnym. Dzisiaj producent samolotów Boeing prowadzi badania nad toaletami, które same się czyszczą. Technologia oparta jest na wykorzystaniu promieni UV. Dzięki niej czyszczenie toalet jest bezdotykowe, a promienie UV zabijają nawet 99,9% bakterii. Póki co na świecie znajdują się cztery tego typu toalety publiczne w Nowym Jorku.

samoczyszczace sie toalety

6. Toalety Neutralne Płciowo - "All Gender Toilet"

Wygląda na to, że powoli zaczynamy oswajać się z nową formą oznakowań toalet. Równie powoli obecne tradycyjne oznakowania będą zastępowane neutralnymi oznakowaniami gender. W Stanach Zjednoczonych rozpoczęła się wymiana znaków na uczelniach, uniwersytetach i w instytucjach prywatnych. Nowojorski e-sklep MyDoorSign zapowiedział, że sfinansuje wymianę oznakowań toalet na uczelniach, które się do nich zgłoszą.

All gender restroom toilet sign

7. Recykling i trwałość

Okazuje się, że słynne niebieskie toalety przenośne zaczynają powoli przechodzić do lamusa. Popularne toi-toie z tworzywa sztucznego, które szczególnie często pojawiały się na wszelkich festiwalach i wydarzeniach plenerowych, zaczynają być wypierane przez naturalne toalety. Te wykonane są przeważnie z siana i specjalnie zaprojektowane tak, by mocz zamieniany był na kompost. Zielona innowacja to odpowiedź na dzisiejszy mocny trend życia w zgodzie z naturą. Okazuje się, że połączenie węgla który znajduje się w słomie i azotu, który jest w moczu daje w rezultacie substancję, która może być wykorzystana do uprawy owoców i warzyw.

SONY DSC

8. LEDowe wskaźniki dostępności toalety

Odwiecznym problemem toalet damskich są kolejki. W Taipei rozwiązano ten problem. Na jednej ze stacji metra zainstalowano rozświetlone mapy, które w czasie rzeczywistym informują kobiety o tym, która toaleta jest wolna i gdzie. Prosty zabieg, a umożliwia rozładowanie tak niekomfortowych kolejek.

toaletowa mapa

9. Aplikacje na telefon - „Gdzie jest najbliższa toaleta?”

Czy kiedykolwiek obawiałeś się, że nie znajdziesz na czas toalety publicznej, będąc w większym mieście? W nowym Jorku rozwiązano ten problem. Udostępniono specjalną aplikację, która informuje o tym, gdzie znajduje się najbliższa toaleta. To bardzo dobre rozwiązanie, tym bardziej, że w poszukiwaniu toalety czasami traci się masę czasu, energii i nerwów.

gdzie jest toaleta

10. Toalety dla krajów rozwijających się

W krajach rozwijających się toalety publiczne stanowią nierozwiązywalny wręcz problem. Brak kanalizacji, elektryczności, infrastruktury skutecznie uniemożliwia stawianie toalet publicznych, a nawet tych w domach prywatnych. A jednak i na ten problem udało się odpowiedzieć. Fundacja Billa i Melindy Gates zaprojektowała specjalne toalety nano-membranowe, które mogą być wykorzystane bez podłączeń do jakiejkolwiek sieci. Toaleta nie ma mechanizmu spłukiwania, natomiast potrafi odseparować odpady stałe od ciekłych. Stałe odpady zbierane są raz w tygodniu i przewożone do najbliższego gazogeneratora, który przetwarza je na nawóz. Pierwsze nano-membranowe toalety testowano w Ghanie.

 

 

11. Kabiny sanitarne wspólne dla kobiet i mężczyzn?

Dość odważnym pomysłem wydaje się zastosowanie jednej kabiny toaletowej z dwoma wejściami- dla kobiet i dla mężczyzn. Jednak taki pomysł może być idealny w budynkach, o małej powierzchni, gdzie trudno o wygospodarowanie większej przestrzeni na toaletę. Pomysł jest tym bardziej ciekawy, ze względu na to, że toalety byłyby podzielone tradycyjnie na kobiece i męskie. Jedynie sama kabina byłaby wspólna, a do niej prowadziłoby dwoje drzwi - wejście z toalety damskiej i wejście z toalety męskiej wraz ze świetlną sygnalizacją zajętości.

jedna ubikacja

 

Palących kwestii związanych z dostępem do toalet publicznych jest na pewno więcej. Jednak najważniejsze jest to, że się o nich coraz częściej, nie tylko mówi, ale także podejmuje konkretne działania, by zaspokoić aktualne potrzeby mieszkańców Ziemi. W niektórych przypadkach są to potrzeby najniżej usytuowane w hierarchii wg piramidy Maslowa, połączone z potrzebą obcowania ze sztuką lub rozrywką. W innych przypadkach (np.: toalety nano-membranowe) mogą znacznie wpłynąć na podwyższenie standardu życia i higieny.

 

Tekst powstał na bazie artykułu 11 Future Features of Public Toilets

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pierwszy raz zamawiasz
kabiny sanitarne,
szafki basenowe?

Szukasz gotowych rzutów pomieszczeń?
Potrzebujesz pomocy w przygotowaniu
zapytania ofertowego?

pdf

ul. Swarzędzka 38
62-006 Gruszczyn

dz. handlowy 061 897 49 53
dz. produkcyjny 061 897 49 52
fax. 061 817 33 05
kabis@kabinysanitarne.pl

Wyślij zapytanie

Błędnie wypełniony formularz. Proszę poprawić zaznaczone pola.
Dziękujemy, formularz został wysłany.
Administratorem danych osobowych jest Kabis – Cezary Lech, ul. Swarzędzka 38, 62-006 Gruszczyn. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu odpowiedzi na przesłane zapytanie zgodnie z regulaminem

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w z wysłaniem zapytania przez formularz kontaktowy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo do dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żadania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Kabis – Cezary Lech, ul. Swarzędzka 38, 62-006 Gruszczyn