504 245 477 | kabis@kabinysanitarne.pl

WC toaleta dla dzieci przedszkole szkola

Grzegorz Nowak

Wyposażenie Toalet w szkołach i przedszkolach

Wyposażenie Toalet w szkołach i przedszkolach

 

Zarówno w przedszkolach jak i szkołach niezwykle ważną rolę odgrywają toalety. Dzieci w różnych przedziałach wiekowych muszą mieć dostosowane do ich warunków fizycznych kabiny, umywalki, ustępy czy takie akcesoria jak podajniki do papieru. Dlatego tak ważne jest by już na etapie projektu wziąć pod uwagę wszelkie kryteria, dzięki którym dzieciom będzie łatwiej korzystać z toalet. Dobre wyposażenie toalet ma wpływ na samopoczucie dzieci i na ich zdrowie, dlatego tak ważny jest odpowiedni projekt, który spełni wymagania każdej grupy wiekowej.

 

Dbanie o higienę jest niezwykle istotne w szczególności jeśli mówimy o higienie dzieci. Bardzo wiele zależy od rodziców i wpojenia dzieciom nawyku mycia rąk – przed posiłkiem, po zajęciach z wychowania fizycznego, po skorzystaniu z toalety czy po powrocie do domu. Jednak co dzieje się z tą nauką jeśli dzieci mają utrudniony dostęp do odpowiednio zaprojektowanych toalet. Mycie rąk schodzi na dalszy plan. Zła infrastruktura źle wpływa na higienę dzieci. Jednak dzisiaj coraz lepiej projektuje się przestrzenie przeznaczone pod toalety i najmłodsi mają dostęp do odpowiednio wyposażonych i zaprojektowanych toalet.

 

Jakie są przepisy budowlane odnoszące się projektowania toalet dla najmłodszych?

 

toalety - przedszkole2

 

Przepisy wynikające z rozporządzenia dotyczącego bezpieczeństwa i higieny w szkołach i placówkach publicznych i niepublicznych zobowiązują do tego, by uczniowie mieli dostęp do odpowiednich warunków w pomieszczeniach sanitarnych. W rezultacie oznacza to, że każdy uczeń musi mieć dostęp do ciepłej wody, mydła, papieru toaletowego, czy papierowych ręczników. Jeśli chodzi o warunki techniczne przepisy są także dość klarowne. Budynki użyteczności publicznej muszą być wyposażone w co najmniej jedną umywalkę przypadającą na każde 20 osób. Jedna miska ustępowa oraz jeden pisuar na 30 chłopców i jedna miska na 20 dziewczynek.

 

Jak powinny wyglądać toalety w przedszkolu?

 

Jedną z najważniejszych rzeczy podczas projektowania toalet dla przedszkolaków jest zaplanowanie przestrzeni pod konkretną liczbę dzieci. Kabiny powinny być oczywiście dostosowane do wysokości użytkowników. To oznacza, że muszą być niższe niż dla dorosłych. Wymogi techniczne jasno precyzują również rozmiary takiej kabiny. Standardowe rozmiary to 80 cm szerokości, 140 cm wysokości i 120 cm głębokości. Dosyć ważne może okazać się zastosowanie zewnętrznego zamka. Dzięki niemu będzie można otworzyć drzwi kabiny nawet wtedy, kiedy dziecko zatrzaśnie się wewnątrz. Małe dzieci trzeba szczególnie chronić przed poparzeniami. Te mogą się zdarzyć, wówczas kiedy w toalecie dziecko musi samo regulować temperaturę wody podczas mycia rąk. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie baterii z automatycznym termostatem. Warto też wziąć pod uwagę to, że małe dzieci lepiej radzą sobie z mniejszymi urządzeniami sanitarnymi. Wówczas toaleta będzie jeszcze bardziej bezpieczna.

 

To nie wszystkie kwestie związane z organizacją przestrzeni dla najmłodszych. Obowiązkowo w takiej toalecie musi znaleźć się antypoślizgowa mata. O tym mówią przepisy BHP. Poza tym wszelkie urządzenia muszą być zamontowane na odpowiedniej wysokości (np. podajniki papieru toaletowego, ręczników czy dozowniki do mydła).

 

Szkoła – różna przestrzeń dla różnych grup wiekowych

 

toalety - szkoła

 

Trochę trudniej jest z organizacją przestrzeni w toaletach szkolnych. W tym przypadku mamy do czynienia z kilkoma grupami wiekowymi, dlatego też toalety w szkołach muszą być dostosowane do kilku roczników. Niezwykle ważną kwestią jest to, że w placówkach szkolnych muszą znajdować się także osobne toalety dla dziewcząt i chłopców. Jeśli w przedszkolu nie ma takiej potrzeby, to jednak nastolatkowie muszą mieć zapewniony komfort i poczucie intymności.

 

Jakie są w takim razie zalecane ilości misek ustępowych i umywalek z uwzględnieniem wysokości montażu?

 

 • dzieci w wieku przedszkolnym od 3 do 6 lat

  • na każde 15 dzieci jedna dziecięca miska WC o wysokości 32-35 cm,

  • na każde 15 dzieci jedna umywalka na wysokości 55-65 cm,

  • prysznic z brodzikiem i natryskiem.

 • dzieci w wieku szkolnym od 7 do 11 lat – w tej grupie rozróżniane są już toalety dla dziewcząt i chłopców:

  • Toalety dla dziewcząt:

   • na każde 10 dziewcząt jedna miska WC wysokość 35 cm,

   • na każde 40 dziewcząt jedna umywalka na wysokości 65-75 cm.

  • Toalety dla chłopców:

   • na każdych 20 chłopców jedna miska WC wysokość 35 cm ,

   • na każdych 10 chłopców jedna pisuar na wysokości 50 cm,

   • na każdych 40 chłopców jedna umywalka na wysokości 65-75 cm.

 • dzieci w wieku szkolnym od 12 do 15 lat

  • Toalety dla dziewcząt:

   • na każde 10 dziewcząt jedna miska WC wysokość 42 cm,

   • na każde 40 dziewcząt jedna umywalka na wysokości 75-85 cm.

  • Toalety dla chłopców:

   • na każdych 20 chłopców jedna miska WC na wysokości 42 cm,

   • na każdych 10 chłopców jedna pisuar na wysokości 57 cm,

   • na każdych 40 chłopców jedna umywalka na wysokości 75-85 cm.

Jakie powinna być wyposażona toaleta dla dzieci, jaka technologie należy stosować?

 

toalety - szkoła3

 

Przede wszystkim powinno stosować się materiały, które są łatwe w utrzymaniu czystości. Powierzchnie powinny być gładkie, które łatwo wyczyścić i do których brud mniej przylega. Materiały powinno dobierać się tak, by czystość w łazience była łatwa do utrzymania. Akcesoria takie jak dozowniki czy podajniki również powinny być łatwe w utrzymaniu w czystości, ale również proste w użyciu. W końcu korzystać będą z nich najmłodsi.

 

Należy też pamiętać o prawidłowym doborze suszarek. Przy mniejszych toaletach może być zastosowana jedna suszarka, przy większych jedna suszarka na dwie umywalki. Niezwykle ważną kwestią jest montaż suszarki na odpowiedniej wysokości. Dla dzieci wynosi ona 95 cm.

Przystosowanie toalety dla dzieci niepełnosprawnych

 

Konstytucja gwarantuje każdemu swobodny dostęp do edukacji, jednak w rzeczywistości ten dostęp jest mocno ograniczony. Chociażby ze względu na to, że placówki nie dysponują toaletami przystosowanymi do osób niepełnosprawnych.

 

Ostatecznie nie trzeba wiele by osoba niepełnosprawna mogła swobodnie korzystać z toalety. A w rezultacie miała możliwość pełnego wyboru szkoły.

 

Wymagania jakie należy spełnić zamykają się w kilku punktach:

 

 • brak progów,

 • wystarczająco szerokie drzwi,

 • odpowiednia przestrzeń manewrowa,

 • toaleta powinna znajdować się na parterze lub na kondygnacji, która umożliwia samodzielny dojazd wózkiem,

 • właściwa umywalka,

 • lustro uchylne,

 • poręcze dla niepełnosprawnych po obu stronach toalety i przy umywalce,

 • inne akcesoria łazienkowe umieszczone na odpowiedniej wysokości.

 

Projektując właściwą toaletę dla przedszkolaków oraz dla uczniów można pogubić się w przepisach. Jednak wystarczy poświęcić nieco czasu by dzieci mogły swobodnie i bezpiecznie korzystać z toalet. W końcu od tego zależy czy najmłodsi będą dbali o higienę. Warto zatem zadbać o to, by mogli z nich korzystać bez obaw, że się poparzą, zatrzasną czy poślizgną na mokrej podłodze. Prawo obliguje również do tego by placówka dostosowała toalety dla niepełnosprawnych.

Zobacz Kabiny Sanitarne dostosowane do wymagań szkół i przedszkoli oraz video z naszych realizacji tego typu kabin wc:

Źródło Grafiki w topie: archilovers.com

Jedno przemyślenie nt. „Wyposażenie Toalet w szkołach i przedszkolach

 1. kabiny sanitarne pisze:
  witam, pozukuje kabin sanitarnych do centrum zabaw jakie otwieramy w najbliższym czasie czy również maja państwo w swojej ofercie? czy tylko dedykowane dla dzie? serdecznie pozdrawiam Anna Buszman 570 17 17 77

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pierwszy raz zamawiasz
kabiny sanitarne,
szafki basenowe?

Szukasz gotowych rzutów pomieszczeń?
Potrzebujesz pomocy w przygotowaniu
zapytania ofertowego?

pdf

ul. Swarzędzka 38
62-006 Gruszczyn

dz. handlowy 061 897 49 53
dz. produkcyjny 061 897 49 52
fax. 061 817 33 05
kabis@kabinysanitarne.pl

Wyślij zapytanie

Błędnie wypełniony formularz. Proszę poprawić zaznaczone pola.
Dziękujemy, formularz został wysłany.
Administratorem danych osobowych jest Kabis – Cezary Lech, ul. Swarzędzka 38, 62-006 Gruszczyn. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu odpowiedzi na przesłane zapytanie zgodnie z regulaminem

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w z wysłaniem zapytania przez formularz kontaktowy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo do dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żadania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Kabis – Cezary Lech, ul. Swarzędzka 38, 62-006 Gruszczyn