504 245 477 | kabis@kabinysanitarne.pl

Grzegorz

Amerykańscy naukowcy zbadali, którą toaletę najlepiej wybierać w miejscach publicznych.

Wydawałoby się, prosty wybór. Kabiny wc w toalecie publicznej nie różnią się przecież od siebie. Jakie to ma znaczenie, którą kabinę wybierzemy? Warto to przemyśleć. Choć naukowcy uspokajają, że zarażenie się chorobami w toalecie miejskiej jest praktycznie mało prawdopodobne, to należy przestrzegać kilku reguł. Każdy z nas powinien znać podstawowe zasady swoistego „toaletowego savoir-vivre’u”. W tej kwestii niezwykle pomocne okaże się nie tylko zachowanie szczególnej higieny. W sukurs idą statystyki. Te pomogą dokonać najlepszego wyboru.

 

KS - ciąg kabin

 

Kodeks zachowań w toalecie publicznej będzie też pomocny dla osób, które mają z tym problem natury psychologicznej. Wszelkie fobie i uprzedzenia warto zwalczać bo te nie ułatwiają życia. Detrimenofobia to stwierdzona bariera przed korzystaniem z toalet poza własnym domem. Choć powodów dla pojawienia się tej fobii może być wiele. Jednym z nich jest od dawna budowany mit, że toalety miejskie to rzekomo największe siedlisko najgorszych zarazków i bakterii. Nie bez znaczenia jest istniejący w świadomości wielu z nas wizerunek miejskich szaletów, często umiejscowionych w podziemiach, niebezpiecznych, zaciemnionych miejscach rodem z horroru. Pamiętacie ledwo jarzące się i migające jarzeniówki... Jest to wizerunek jeszcze z poprzedniej epoki. Badania wskazują, że dzisiaj miejska ubikacja to często przestrzeń czystsza niż hipermarket czy tramwaj. Uniwersytet w Arizonie przeprowadził badania, które są odpowiedzią na nurtujące pytanie - czy deska klozetowa jest najbrudniejszym miejscem w domu?1 Badania udowodniły, że nawet w toaletach przenośnych jest mniej bakterii niż na koszykach i wózkach marketowych, a także na klawiaturach komputera i telefonie.

Którą kabinę sanitarną najczęściej wybieramy?

Nie należy popadać ze skrajności w skrajność. Trudno aby toaleta publiczna była sterylnie czysta. Przy tak częstym korzystaniu z miejskich ubikacji nie sposób wyeliminować wszystkie zagrożenia. Dlatego warto pamiętać o kilku podstawowych krokach przy podejmowaniu decyzji o wyborze najlepszej kabiny wc.

 

WCNajlepiej skierować się do kabiny znajdującej się najbliżej wejścia. Kabiny WC położone w tym miejscu są o wiele czystsze od pozostałych. A to dlatego, że statystycznie „pierwsza” kabina jest najrzadziej odwiedzana przez użytkowników toalet publicznych. Dlaczego? Prawdopodobnie w grę wchodzi czynnik psychologiczny. Pierwsza kabina daje poczucie najmniejszego komfortu i braku intymności.

 

Pierwszą rzeczą, którą warto zrobić po wejściu do toalety miejskiej jest przyjrzenie się ilości kabin. Po ich sprawnym policzeniu nie zdawaj się tylko na swój niezawodny nos. Wyboru dokonaj z chłodną kalkulacją i skieruj się do tej, która jak przekazują badania jest najrzadziej odwiedzana. W męskiej toalecie dochodzą pisuary. Te wybierane są oczywiście w zależności od rodzaju potrzeby. Jednak o tym w osobnym artykule. Jak prezentują się badania? Zdecydowana większość badań udowadnia, że selekcja kabin kończy się na wybraniu którejś z tych położonych pośrodku. Jeśli te są zajęte wybór pada na tę najbardziej oddaloną.

 

“Tak długo, jak istnieją dwie możliwości, możesz znaleźć coś co mieści się między nimi” - Nicholas Christenfeld

 

Wyobraź sobie, że w swojej ulubionej knajpce raptownie wzywa cię potrzeba natury fizjologicznej. Ruszasz do toalety, a tam czeka na ciebie rząd czterech pustych kabin wc. Wszystkie na pierwszy rzut oka wyglądają schludnie, są wyposażone w papier toaletowy i udekorowane zabawnym graffiti. Którą w takim razie kabinę wybierzesz? Czy wybór podpowie ci instynkt, czy będzie bardziej świadomy?

 

Aby poznać odpowiedź i dowiedzieć się jakiego najczęściej wyboru dokonujemy Nicholas Christenfeld z Uniwersytetu w Kalifornii przeprowadził pewien eksperyment. Monitorował cztery kabiny wc. Personel zatrudniony w miejscu eksperymentu informował o tym, jak często, w której kabinie zmieniany jest papier toaletowy. Aż 60% zużytych rolek pochodziło z kabin usytuowanych pośrodku.

atmosfera-poznan-kabiny-sanitarne-3

Nawyk, mania, przyzwyczajenia, uprzedzenia, które mogą kierować nas do wyboru środkowych kabin mogą wykraczać znacznie poza granice toalety publicznej. Klienci supermarketów mając do czynienia z czterema rzędami ciastek ułożonych na półce, zdecydowanie częściej sięgają po opakowanie usytuowane pośrodku. Aż ⅔ badanych potwierdza tę tezę. Co drugi badany, który ma wybór między trzema kółkami do zaznaczenia “iksem” wybierze kółko środkowe.

 

Nicholas Christenfeld potwierdza w badaniach, że jeśli do wyboru są co najmniej 4 kabiny wybór pada na jedną ze środkowych. “Robienie siku wymaga odprężenia, a obecność innych osób buduje napięcie” - tłumaczy Christenfeld. To zainteresowało badacza, stąd zadał sobie trud, prowadząc badania rzucające światło na to, które kabiny wc wybierane są najczęściej w męskiej toalecie 2.  Dlaczego środkowe? Możliwe , że wynika to z mentalnego przekonania, że coś co jest w środku, jest bezpieczniejsze od rzeczy usytuowanych skrajnie.

 

Co ciekawe rzecz ma się zupełnie inaczej kiedy zapytamy jak kształtuje się wybór pomiędzy trzema kabinami wc 3. Sprawiedliwa kalkulacja wskazywałaby, że każda z kabin wybierana jest na poziomie 33,3%. Jednak 18 z 20 spytanych osób wybrało kabiny skrajne. Osoby zapytane o powód poinformowały, że jeśli mogą zdecydować, wolą, by chociaż z jednej strony nikt obok nich nie siedział.

 

Nie ma w takim razie jednego wzorca zachowania się ludzi korzystających z toalet publicznych. Osoby, które są w potrzebie dokonują wyboru pod wpływem mentalnych wzorców lub pobudek związanych z komfortem i intymnością.

Wchodzisz jako 900 do kabiny - lepiej wybierz tę, z której skorzystało tylko 100 osób

Jesteś w stanie rzetelnie ocenić czystość w kabinie WC? Pewne rzeczy są zauważalne, ale bakterii, wirusów i innych zarazków już nie dostrzeżesz. Tym bardziej ich obecności na desce klozetowej, podajniku papieru, klamce, etc. Pomimo to każdy z nas potrafi wyciągać wnioski. Wiemy już, że „pierwsza” kabina wybierana jest najrzadziej w toalecie z co najmniej 4 kabinami. W tych z trzema najlepiej udać się do środkowej. Wówczas możesz być pewien, że w twojej ulubionej restauracji skorzystasz z kabiny nie jako 900 ale jako 100 “gość”.

 

  1.  http://www.bbc.com/news/magazine-20324304
  2. https://www.psychologytoday.com/articles/199702/bathroom-behavior
  3. https://jobloggsexplains.wordpress.com/2012/04/16/toilet-stats-using-cubicles-and-interesting-human-facts/

http://sklep.kabinysanitarne.pl/

Dodaj komentarz

Pierwszy raz zamawiasz
kabiny sanitarne,
szafki basenowe?

Szukasz gotowych rzutów pomieszczeń?
Potrzebujesz pomocy w przygotowaniu
zapytania ofertowego?

pdf

ul. Swarzędzka 38
62-006 Gruszczyn

dz. handlowy 061 897 49 53
dz. produkcyjny 061 897 49 52
fax. 061 817 33 05
kabis@kabinysanitarne.pl

Wyślij zapytanie

Błędnie wypełniony formularz. Proszę poprawić zaznaczone pola.
Dziękujemy, formularz został wysłany.