504 245 477 | kabis@kabinysanitarne.pl

kabis

Co to jest HPL?

Co to jest HPL? – definicja

HPL to skrót od angielskiego high pressure laminate i oznacza laminat otrzymywany pod wysokim ciśnieniem. HPL składa się z kilku warstw… papieru. impregnowanego żywicą. Wewnątrz są to arkusze nasączone żywicą fenolową, a na zewnątrz arkusze dekoracyjnego papieru impregnowanego żywicą melaminową. Do produkcji laminatu wysokociśnieniowego (HPL) potrzebne jest wysokie ciśnienie oraz wysoka temperatura. Ciśnienie sięga nawet 9 MPa, a temperatura ponad 150C.

HPL zalicza się do tworzyw termoutwardzalnych, czyli osiągających swe docelowe parametry mechaniczne pod wpływem wysokiej temperatury.

Skąd się wziął HPL?

Idea HPL sięga… późnego baroku, bardziej znanego jako rokoko. To wtedy zaczęto stosować bardzo podobną technologię. Jak dobrze pamiętamy ze szkoły rokoko to przesadnie wystawny styl, w którym obowiązywała zasada im więcej ozdób – tym lepiej. Meble barokowe i rokokowe to te, w których pod ornamentami niewiele widać, a płaskie powierzchnie należą do rzadkości. Skąd więc podobieństwo z nowoczesnym HPL?

HPL – historia racjonalizacji kosztów

Praca rzeźbiącego w drewnie ornamentatora-snycerza już w baroku kosztowała wiele. Zbyt wiele, a rzeźbić trzeba było. Narzędzia i utrzymanie dobrze strzeżonego warsztatu również nie należały do najtańszych. Barokowy biznesmen szukał więc oszczędności jak to i dziś bywa – przy utrzymaniu dotychczasowej jakości i ceny własnego produktu. Wtedy takie myślenie było absolutna nowością. No dobra, oszukujemy. Ludzie myślą tak od kiedy wymyślono pieniądze, ale to właśnie w okolicach baroku zaczęto to robić na skale przemysłową.

W przypadku rzeźb drewnianych oznaczało to jedno – tani i szybki w obróbce preparowany papier zamiast litego drewna. Szybciej, taniej, dokładniej. Co prawda nie można tego za bardzo moczyć, ale kto wtedy przejmował się sprzątaniem? Śliczna pokojóweczka z miotełką z piórek była standardową dekoracja pokoju, a nie jednostką użytkową. Wtedy się nie sprzątało! Tym razem nie oszukujemy…

Papier mache to technologia znana od stuleci. Oto wiktoriański stolik.

Paper mache – starszy brat HPL

Paper mache – tak właśnie określa się pierwsze drewno zrobione z papieru. Z drewna powstało i w drewno się obraca – rzec by można. Papier mache wytwarzany był na początku właśnie techniką warstwową – tak jak dziś HPL. Przez stulecia był najczęściej wykorzystywanym surowcem do produkcji ornamentów, galanterii drewnianej, zabawek. Wyparł lub mocno rzeźbę w drewnie z każdej dotychczasowej niszy z wyjątkiem sztuki sakralnej. Bibeloty wykonane tą technologią osiągają na aukcjach zawrotne ceny.

Powstało wiele technologii utrwalania paper mache. Niektóre z nich bardzo przypominają HPL i niewątpliwie stanowią inspirację dla twórców tej technologii.

HPL – skok w przyszłość

HPL jest technologią nową, ale wróży się jej wielką przyszłość. Paper mache – jej poprzednik oprócz niewątpliwych zalet ekonomicznych dawał się też doskonale modelować – był materiałem szczególnie plastycznym. Podobnie HPL rozwinie się wkrótce w szereg technologii pozwalających produkować bardziej skomplikowane kształty.

Kolejną zaletą HPL są nieograniczone wręcz możliwości recyclingowe – czyli pozwalające na przerób śmieci. W parze z nimi idą zaś naturalną koleją rzeczy unijne dotacje. Prawda, że to świetlana przyszłość? Zwłaszcza na Starym Kontynencie. HPL jest tak pełen europejskiego szyku…

Współcześni projektanci chętnie sięgają po pokrewną HPL technikę paper mache. Szczerze mówiąc to ta sama technologia: po prostu „techniczni” i „artystyczni” inaczej na nią mówią.

Dodaj komentarz

Pierwszy raz zamawiasz
kabiny sanitarne,
szafki basenowe?

Szukasz gotowych rzutów pomieszczeń?
Potrzebujesz pomocy w przygotowaniu
zapytania ofertowego?

pdf

ul. Swarzędzka 38
62-006 Gruszczyn

dz. handlowy 061 897 49 53
dz. produkcyjny 061 897 49 52
fax. 061 817 33 05
kabis@kabinysanitarne.pl

Wyślij zapytanie

Błędnie wypełniony formularz. Proszę poprawić zaznaczone pola.
Dziękujemy, formularz został wysłany.